Yaşam Koçu Nuray Atlas

Düzenli yaşam, sağlıklı zayıflama ve ideal beslenme için Yaşam Koçu ve Herbalife Uzmanı Nuray Atlas'a danışın

 

Yaşam koçuyla sağlığınızı yeniden şekillendirin

İnsan sağlığı el verdiği sürece nitelikli ve kaliteli bir yaşam sürebilir. Sağlıklı yaşam sürmek dendiğinde ise akla gelen ilk şeyler genellikle doğru beslenme ve spor yapmak olur. Spor ve diyet zayıflamak için yapılmamalıdır. Bu bilinci insanlara kazandıranlar ise yaşam koçu olarak tanımlanan insanlar olmuştur.

Yaşam koçu nedir, ne iş yapar?

Yaşam koçu, kişilerin özel ve profesyonel hayatlarında herhangi bir konuda istedikleri sonuçları elde etmelerine yardım eden iş birlikçileridir diyebiliriz. Kişilerin bireysel hem de iş hayatında performansını arttırmak, öğrenmelerine derinlik ve hayatlarına kendi kaliteleriyle zenginlik katmak da yaşam koçlarının bireylere sunduğu imkanlar arasında yer alır. Kişi bugün nerede olduğuna, yarın ise ne yapmak ve nerede olmak istediğine yaşam koçunun yardımlarıyla odaklanır ve kendisine bir yol haritası belirler.

Yaşam koçunun niteliklerinden birisi de günümüzün en önemli problemlerinden biri olan obeziteye karşı savaşmada bireye destek vermesidir. Bu nedenle yaşam koçu kimi zaman zayıflama koçu veya diyet koçu olarak da görev yapabilirler. Yaşam koçu bireylere psikolojik destek sunarlar ancak yaşam koçunun etkileri yalnızca bunlarla sınırlı değildir. Yaşam koçu ile zayıflama bireye hem özgüven kazandırır hem de sağlığının değerini bilmesini sağlar. Bireyler tamamen doğal yollardan, yaşam koçunun destekleriyle sağlıklı zayıflama yöntemlerini kullanarak fazla kilolarından kurtulabilirler.

Yaşam koçu zihnimizi ve nasıl düşündüğümüzü inceler. Bireylerin kişilik haritasını çıkartarak doğrularını ve yanlışlarını görmeye yardımcı olur. Karakter analizi yapamayan ve sizinle empati kuramayan bir yaşam koçunu düşünmek mümkün değildir. Bunların dışında yaşam koçu dili nasıl kullandığımızı ve bizi nasıl etkilediğini inceler. Hedeflerimize ulaşmak için eylemlerimizi nasıl sıraladığımızı inceleyen yaşam koçu, insanın kendini yeniden şekillendirme sürecinde kişiye yol haritasını sunar. Ancak her yaşam koçundan aynı yöntemleri beklememek gerekir. Çünkü her yaşam koçunun farklı mesleki doğruları ve uygulamaları vardır.

Kilolarınızdan kurtulun, sağlığınızı koruyun

Obezitenin günümüzde bu kadar yaygınlaşmasının birçok nedeni vardır. Gerek fastfood tüketiminin artışı gerekse GDO'lu ürünlerin fazlalaşması insanları obeziteye sürüklüyor diyebiliriz. İşin yemek kısmının dışında ise insanları aşırı kilolu olmaya sürükleyen en önemli faktör hareketsizliktir. Bireyler gelişen teknolojiyle beraber çocukluktan itibaren oturdukları yerden vaktini geçirecek uğraşlar buldukları için hareketsiz kalıyorlar ve bu da alınan kiloların yakılmasının önüne geçiyor. İşte tam bu noktada devreye bireyler işin yaşam koçu giriyor. Bir yaşam koçu, bize yapabileceklerimizi yaptıran kişidir. İçimizde olanı dışa vurmamıza ön ayak olur yaşam koçumuz.

Yaşam koçu hareketsiz olarak yaşayan bireyleri spor yapmaya ikna ederken, bunun bir zorunluluk olduğu kanısını kafalardan siler. Aksine spor yapmak bireyler için sadece bir aktivitedir. Onlara zevk veren, vakitlerinin geçmelerini sağlayan bir aktivite. Bilgisayar başında veya televizyonun karşısında olmak gibi bir aktivite olarak spor yapmak bireylerin hem sağlığını korumasını sağlar hem de kilolarından kurtulmaları için onlara yardımcı olur. Yaşam koçları bireylerin zihinsel noktada kendilerini ikna etmesini sağlar. Böylelikle spor yapmanın keyifli bir aktivite oluşu konusunda kendini ikna eden birey, kolaylıkla günlük, haftalık ve aylık programlarına sadık kalarak sporunu yapabilir.

Yaşam koçunun etkileri nelerdir?

İnsanlar çeşitli nedenlerle, genellikle de hayatlarındaki bir şeyler yolunda gitmediği için bir koçla çalışmak isterler. Yaşam koçu bu durumu çözmelerine ve yollarına devam etmelerine yardım edecek kişi olarak görülür çoğu kişi için. Bu nedenle yaşam koçunun bireyler üzerinde otorite sağlaması kolaydır ve bireyleri kolaylıkla yönlendirebilirler. Yaşam koçu, bireyleri daha önce bulundukları konuma getirmeyecektir. Yeni bir yol haritası çizerek bireylere, hayatlarına nokta atışı dokunuşlar yapan yaşam koçları, bireylerin hayatları hakkında olumlu gelişmeler kaydederler.

Herkes mutlu ve huzurlu olmak ister. Kimi insanlar da mutlu olmalarına rağmen daha da mutlu olmayı istedikleri için yaşam koçuna ihtiyaç duyar. Yaşam koçu bireye doğru soruyu doğru zamanda sorar ve onu bir nevi çözmeye çalışır. Sorularda seçici davranırlar ve kendilerini kısıtlamazlar. Çünkü yaşam koçu, iyi bir geri dönüt alabilmek, kişilerin alt benliğine girebilmek ve davranış modülünü etkileyen, tetikleyen olgulara ulaşabilmek için cevapların samimi olmasını önemser. Bazen kişilerin uzun süre üzerinde düşündüğü ve çözemediği yönlerini yaşam koçu deneyim ve tecrübeleri ile harmanladığı bilgileriyle kolayca deşifre edebilir. Sorunun kalitesi kişinin ufkunu açıp cevabın kalitesini belirler. Bu durum da bireyin yaşam koçuna güvenmesini ve kolaylıkla açılmasını sağlar.

FORMU Doldurun


Uzman Eşliğinde Kilo Kontrolü Sağlamak İçin Yaşam Koçu Nuray Atlas'a Danışın