NLP Nedir?

Herbalife Yaşam Koçu Nedir, Ne İş Yapar?
6 Mart 2018

NLP “Neuro Linguistic Programming”in kısaltılmış halidir. Neuro, beyin faaliyetlerini destekleyen zihni gösterir. Merkezi sinir sistemimizle gördüğümüz, işittiğimiz, kokladığımız, tattığımız ve hissettiğimiz duyular ile dış dünyayla iletişim kurulan beyin ve sinir sistemine vurgu yapılır. Linguistic ile hayattaki tecrübelerin dil aracılığıyla kodlanıp dilin tecrübe ve değişim olgularının sonucu temsil edilir. Programming ise, duygu, düşünce ve davranışların üzerinde bilinçli ve bilin dışı aklın yardımı ile yeniden düzenleyip planlama biçimi temsil edilir.

NLP, yaşamımızda üzerinde düşünmeden, otomatik olarak gerçekleştirmiş olduğumuz algılama, düşünme ve davranış süreçlerini, bilinçli hale getirme ve geliştirmede, yapılan araştırmalar neticesinde, zihnin işleyişi ile ilgili, yetmişli yılların sonlarına doğru Amerika’da geliştirilmiş bir model ve metodolojidir. Kişisel yeti ve becerilerin ortaya çıkarılıp pekiştirilmesinde kullanılan NLP, duygu, düşünce ve davranış kalıplarını bilinçli hale getirip hedef odaklı ve yapıcı bir yolla geliştirmek için kullanılan bir dizi yöntemler sunar. NLP’nin tabanını, insanların çevrelerini ne şekilde algılayıp nasıl tepki gösterdikleri, çevreleriyle nasıl iletişim kurdukları ve davranış kalıpları üzerinde yapılan çalışmalar hazırlar.

NLP ile nasıl zayıflanır?
NLP ile zayıflama yöntemi, zihinsel bir süreç ile mümkündür. Yani bireyler bu zihinsel süreç içinde kendilerini sağlıklı zayıflama konusunda ikna ederler. Düşünce gücü ile zayıflama yöntemleri arasında en bilindik tedavi “nefes terapisi” dir. Araştırmalar neticesinde fazla kilolu kişilerin yanlış nefes aldıkları tespit edilmiştir. 1 dakika içinde alınan nefes sayısı yediden fazla ise nefes probleminiz var demektir. Düzgün aralıklar ile nefes almak, kilo vermedeki altın anahtar hükmündedir. Fazla kiloya sahip kişilerin metabolizmaları ağır çalışır ve vücut aldığı yağı yeterince yakamaz. Kilolu kişilerin vücutlarında fazla yağ bulunduğu için vücudun daha fazla hidrojen ve oksijen ihtiyacı vardır. Bu yüzden de daha fazla nefes alıp verme ihtiyacı doğar. Çünkü oksijen hidrojenle beraber suya ve enerjiye dönüşür. Koşarken daha çok yağ yakılmasının sebebi de budur. Daha fazla nefes alınan vücuda daha fazla oksijen girer. Bu şekilde daha çok yağ yakılır ve kilo verilir.

Düşünce gücü ile zayıflamada nefes alma alıştırmalarının yanında duyu organlarını da çalıştırmak gerekir. Kendinizi gizli şişman olarak görmeye başladığınız takdirde şişmanlama olasılığınız da yükselecektir. Eğer siz kendinizi hep inmek istediğiniz kiloya inmiş olarak hayal ederseniz bu zihninize büyük bir yönelim verecektir. Bu halinizde vücudunuzun, yüzünüzün nasıl göründüğünü düşünün. Kendinizi hep zayıf olarak hayal etmeye çalışın. O zaman beyniniz tarafından zayıf görüntünüz beş duyu organınıza resmedilecektir. Beyin de tokluk-açlık duygunuzu ona göre hazırlayacak ve otomatik olarak düşünce gücünüzle daha az yemek tüketeceksiniz. Başarılı insanlar, moralini de her koşulda yüksek tutan bireylerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir