Zayıflama isteğiniz NLP ile sadece düşüncede kalmasın

Obezite veya aşırı kiloluluk, Genetiği Değiştirilmiş Organizma (GDO) ürünlerinin ve fast food tüketiminin artmasıyla beraber çağımızın önemli bir sorunu haline geldi. İnsanlar kilo vermek için ameliyat masasına yatmayı bile göze alıyorlar. Ancak bu yöntemler bazen ölümle dahi sonuçlanabiliyor. Bu nedenle artık sağlıklı zayıflama konusunda vatandaşa yardımcı olabilecek bir yöntem olarak NLP ile zayıflama da tercih edilebiliyor. Peki NLP ile zayıflama nedir, nasıl olur ve yararları nelerdir?

NLP nedir?

NLP “Neuro Linguistic Programming”in kısaltılmış halidir. Neuro, zihni temsil eder. Merkezi sinir sistemimizle gördüğümüz, işittiğimiz, kokladığımız, tattığımız ve hissettiğimiz duyular sayesinde dış dünya ile iletişim kurarız. Linguistic, iletişim için kullandığımız sözlü ya da sözsüz dili temsil eder. Programming ise, kişisel zihin yazılım programımızı temsil eder.

NLP, yaşamımızda üzerinde düşünmeden, otomatik olarak gerçekleştirmiş olduğumuz algılama, düşünme ve davranış süreçlerini, bilinçli hale getirme ve geliştirmede üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda, zihnin işleyişi ile ilgili, yetmişli yılların sonlarına doğru Amerika'da geliştirilmiş bir model ve metodolojidir. Kişisel yetenek ve becerilerin açığa çıkarılıp pekiştirilmesinde kullanılan NLP, duygu, düşünce ve davranış kalıplarını bilinçli hale getirip hedef odaklı ve yapıcı bir şekilde geliştirmede kullanılan bir dizi yöntemler sunar. NLP'nin altyapısını, insanların çevrelerini nasıl algılayıp ne şekilde tepki gösterdikleri, nasıl iletişim kurdukları ve davranış kalıpları üzerinde yapılan araştırmalar oluşturur.

NLP ile nasıl zayıflanır?

NLP ile zayıflama, zihinsel bir sürecin ürünüdür. Yani bireyler zihinsel süreçte kendilerini sağlıklı zayıflama konusunda ikna eder. Düşünce gücü ile zayıflama yönteminde en önemli terapi ” Nefes Terapisi”dir. Araştırmalar sonucunda kilolu insanların yanlış nefes aldıkları görülmektedir. 1 dakika içinde alınan nefes sayısı yediyi geçiyorsa nefes probleminizin olduğunu gösterir. Düzgün nefes almak kilo vermenin anahtarıdır. Şişman insanların metabolizması yavaş çalışır ve vücut aldığı yağı yakamaz. Kilolu kişilerin vücutlarında fazla yağ olduğundan vücudun fazla hidrojen ve oksijen ihtiyacı vardır. Bu da demek oluyor ki daha fazla nefes alıp vermemiz gerekir. Çünkü oksijen hidrojenle beraber suya ve enerjiye dönüşür. Koşarken daha çok yağ yakmamızın sebebi de budur. Daha fazla nefes aldığımız için vücudumuza daha çok oksijen girer. Bu şekilde daha çok yağ yakarak kilo veririz.

Düşünce gücü zayıflamada nefes alma alıştırmalarının yanı sıra beş duyu organlarımızı da çalıştırmamız gerekir. Kendinizi gizli şişman olarak görürseniz bu şişmanlama olasılığını artıracaktır. Hep aynı kiloya gelme korkusunu taşıyacaksınız. Halbuki kendinizi hep inmek istediğiniz kiloya inmiş olarak tasavvur edin. Bu halinizde vücudunuzun, yüzünüzün nasıl göründüğünü düşünün. Kendinizi hep zayıf olarak hayal edin. O zaman beyniniz tarafından zayıf görüntünüz beş duyu organlarınıza resmedilecektir. Beyin de tokluk-açlık duygunuzu ona göre hazırlayacak ve otomatik olarak düşünce gücünüzle az yemek yiyeceksiniz. Başarılı insan, moral açısından da yüksek bir değerde olan kişidir. Bu nedenle davranış modellerimizi değiştirecek ve kilo vermeye cesaret verecek ön varsayımlar geliştirecek bu metod ile sadece ihtiyacımız kadar olan yemek ile beslenme alışkanlığı edinebiliriz.

Şişmanlığın nedenleri, sonuçlarından daha önemlidir. NLP çerçeve modeli de bu sebeplere inerek bizlere kilo kontrolü sağlayacak olan bir tür mantıksal çerçeve ve rehber geliştirmemize yardımcı olur. Kilo almanın nedenleri araştırılır ve bu alışkanlıklardan vazgeçmemiz için bizlere farkındalık yaratır. NLP yöntemini uygularken kendinize hep şevkatli ve daha sevgi oldu davranın. Yani kendi kendiniz sürekli motive edin. Mesela bir çikolata yediğinizde kendinize iradesiz demeyin. Çünkü tersi bir şekilde kendinizi azarlarsanız bu sizde suçluluk duygusu yaratarak daha çok yemenize neden olur.

Sağlıklı zayıflamanın ve NLP'nin önemi nedir?

Türk insanı genel olarak tez canlıdır ve ulaşmak istediği sonucu hemen elde etmek ister. Ama mevzu zayıflamak olduğu zaman bu durumun tam tersi tercih edilmelidir. Çünkü sağlıklı zayıflama ancak kalıcı olur. Hızlı kilo veren bireyler aynı hızda verdikleri kiloları geri alırlar. Bu nedenle insanlar yalnızca kilo vermeye önem vermemelidirler. Zayıflama olacaksa bu sağlıklı zayıflama metaforu çerçevesinde gerçekleşmelidir. Sağlık bireyin yaşamını kaliteli bir biçimde sürdürebilmesi için vazgeçilmez bir unsurdur. Kişi sağlığının değerini elinden gittiği zaman anlasa da genelde geri dönüş için çok geç olur. Bu nedenle kilo konusunda sıkıntı yaşayan bireylerin sağlıklı zayıflama yöntemiyle kilo vermesi en uygun yol olarak söylenebilir. Bu noktada ise devreye NLP ile zayıflama yöntemi girebilir. Tamamen doğal ve zihinsel bir süreç olan NLP ile zayıflama, bireyin sağlıklı zayıflamasına yardımcı olabilir.

Uzman Yaşam Koçumuzdan NLP egzersizleri hakkında detaylı bilgi almak için +90 533 815 42 26 no'lu hattan irtibata geçebilir ya da aşağıdaki FORMU doldurabilirsiniz